Українським законодавством у сфері охорони культурної спадщини передбачене приватне володіння історичними будівлями – нерухомими об’єктами культурної спадщини. Але це володіння в свою чергу окрім підвищеної історичної, культурної та ринкової цінності тягне за собою ряд зобов’язань власника перед Державою.
А саме, стаття 24 ЗУ “Про охорону культурної спадщини” передбачає, що власник, уповноважений ним орган або користувач зобов’язані утримувати пам’ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення. Всі зобов’язання власника\користувача пам’ятки культурної спадщини щодо утримання та володіння нею мають бути зафіксовані у спеціальному документі – охоронному договорі, який укладається не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам’ятки (чи її частини) у власність або у користування з відповідним органом охорони культурної спадщини.
Охоронний договір у місті Києві укладається з:
- на щойновиявленний об’єкт культурної спадщини укладається з Департаментом охорони культурної спадщини (виконавчий орган при Київській міській державній адміністрації)
- на об’єкт культурної спадщини місцевого значення укладається з Департаментом охорони культурної спадщини (виконавчий орган при Київській міській державній адміністрації)
- на об’єкт культурної спадщини національного значення укладається з Міністерством культури України
В залежності від складу та змісту робіт, визначених Реставраційним завданням, документація може розроблятися на пам’ятку в цілому або її окремі частини та/або елементи.
Склад та зміст науково-проєктної документації встановлюється в залежності від поставлених завдань, спрямованих на збереження пам’ятки.
Власник пам’ятки або її частини зобов’язаний:
Стаття 24 ЗУ “Про охорону культурної спадщини”
- своєчасно укласти охоронний договір на пам’ятку (або її частину) з органом охорони культурної спадщини
- утримувати її в належному стані
- вчасно проводити ремонтно-реставраційні роботи відповідно до погодженої з органами охорони культурної спадщини науково-проєктної документації та із отриманням відповідного дозволу.
Кроки по укладенню Охоронного договору на пам’ятку або її частину з Департаментом охорони культурної спадщини:
- Розробити проєкт охоронного договору на пам’ятку або її частину самостійно або звернутись до Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій (КНМЦ) з метою підготовки матеріалів для укладення охоронного договору на об’єкт культурної спадщини.
- Подати заяву з проєктом охоронного договору до Департаменту охорони культурної спадщини.
- Дочекатись укладення охоронного договору із Департаментом охорони культурної спадщини.
- Отримати свій примірник укладеного охоронного договору в Департаменті.
Необхідні документи для розробки проєкту Охоронного договору:
- Довіреність представника замовника.
- Свідоцтво про право власності або договір купівлі-продажу (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно), зареєстровані у відповідності до діючого законодавства, або акт передачі приміщень на баланс з відповідним розпорядженням (рішенням).
- Свідоцтво про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності (для юридичної особи), паспортні дані та довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру (для фізичної особи)
- Cтатут підприємства.
- Поповерхові плани приміщень (плани КМ БТІ з експлікацією, що відповідають існуючому плануванню, копію та оригінал).
- Свідоцтво платника ПДВ.
- Опис культурних цінностей і предметів.
- Паспорт пам’ятки.
Зразки заповнених заяв для розробки проєкту Охоронного договору для фізичних та юридичних осіб:
Завантажити бланки заяв для розробки проєкту Охоронного договору: